Bazylia – królewskie ziele

Bazylia – królewskie ziele

Bazylia pospolita (Ocimum basilicum L.) to roślina z rodziny jasnowatych (tej samej do której należą miedzy innymi:  lawenda, szałwia rozmaryn, melisa i mięta) Ciekawa jest etymologia jej nazwy – greckie słowo basileús oznacza króla. Ojczyzną bazylii  są Indie, do Grecji trafiła dzięki podbojom Aleksandra Macedońskiego.

Nie tylko do spaghetti i pesto

Chociaż dziś kojarzy się głównie z przyprawą włoskiej kuchni, kiedyś traktowano ją z ogromnym szacunkiem. W Wedach (pod nazwą tulsi) opisywana jest jako ziele o cudownych, niemal boskich  właściwościach. Według Ajurwedy leczy kaszel, katar, gorączkę, malarię,  przeziębienie, bóle głowy, trądzik, problemy z żołądkiem,  choroby płuc, zapalenia, choroby serca, artretyzm, a nawet  różnego rodzaju zatrucia. Poprawia również pamięć oraz wzmacnia układ nerwowy.

Co na to nauka?

W olejku bazyliowym występuje metylochawikol ,L-linalol – eugenol  cyneol – metylocjamid  oraz terpen olefinowy. Poza olejkiem liście bazylii zawierają  saponiny, glikozydy oraz witaminy i minerały: potas, fosfor magnez i wapń.

Wygląda więc na to, że w Wedach wiele ziarno prawdy. Bazylia  ma działanie rozkurczowe,  przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Najnowsze badania dowodzą także, że bazylia ma silne właściwości antyoksydacyjne  Pomaga również w łagodnych zaburzeniach trawiennych.

Poprawia humor i koi nerwy

Okazuje się, że bazylia, tak jak pozostali jej krewniacy z rodziny jasnowatych,  ma bardzo   korzystny wpływ na układ  nerwowy i samopoczucie . Jest „naturalnym antydepresantem” – pomaga  przy zmęczeniu psychicznym i umysłowym, łagodnie wycisza i niweluje nadpobudliwość, oraz  poprawia koncentrację. Działa też przeciwbólowo – jest skuteczna zwłaszcza przy bólach głowy i nerwobólach.

Nie będziecie więc zdziwieni widząc tę królewską roślinę w   w naszych herbacianych kompozycjach Basilur  Virgin Nature:  Calm Down oraz Free your mind

Udostępnij ten wpis Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Powiązane wpisy