Biała herbata – napój bogów

Biała herbata – napój bogów

Biała herbata nazywana jest eliksirem młodości, napojem bogów czy królową herbat. Skąd takie określenia? Dlaczego tak trudno ją dostać? Czemu to właśnie ta odmiana jest najdroższa?

Biała herbata to prawdziwy rarytas. Kiedyś dostęp do niej mieli tylko najbogatsi. Dzisiaj jej cena wciąż pozostaje wysoka, a to dlatego, że ze względu na metody produkcji, jest niezwykle trudno dostępnym gatunkiem.

Niewielu wie, że w niektórych aspektach biała herbata jest zdrowsza od zielonej – zawiera dwa razy więcej polifenoli, a co za tym idzie wykazuje najsilniejsze działanie antyoksydacyjne ze wszystkich gatunków herbat.

Dlaczego biała herbata jest tak trudno dostępna? Metody produkcji są bardzo rygorystycznie przestrzegane – wytwarza się ją z młodych pączków, które są zbierane ręcznie tylko raz do roku – wczesną wiosną, a następnie suszone na słońcu.  To najmniej przetworzony gatunek – biała herbata poddawana jest jedynie procesowi więdnięcia i suszenia, nie jest zwijana ani prażona w żaden sposób. Przy zbiorze przywiązuje się wielką wagę do tego, by nie uszkodzić delikatnych i młodziutkich pędów. Proces więdnięcia trwa bardzo długo i nie jest przyspieszany, dlatego oksydacja zachodzi w naprawdę niewielkim stopniu. Dzięki takiej obróbce herbaty białe zachowują swoje organiczne właściwości. Liście przechodzą przez etap suszenia naturalnie, dlatego mają srebrny odcień i lekki jasny meszek – to tzw. silver tips.

Jakie właściwości zdrowotne ma biała herbata?

 • Jest najsilniejszym przeciwutleniaczem wśród herbat ze względu na najwyższą zawartość polifenoli – stanowi najlepszą ochrone przez uszkodzeniami, które wywołują wolne rodniki.

 • Wykazuje silne właściwości przeciwnowotworowe – dzięki wyżej wymienionej zawartości polifenoli zmniejsza ryzyko powstawania zmian nowotworowych w komórkach. Warto wspomnieć, że to zielona herbata powszechnie słynie z takiego działania – biała herbata ma je co najmniej dwa razy silniejsze!

 • Jest prawdziwym eliksirem młodości – to wolne rodniki powodują starzenie się skóry, a ponieważ biała herbata chroni przed ich szkodliwym działaniem, to chroni również naszą skórę przed przyspieszonym procesem starzenia się.

 • Silnie pobudza, orzeźwia i wspomaga koncentrację – zawiera dwa razy więcej kofeiny niż zielona herbata i jest świetną alternatywą dla kawy.

 • Jej systematyczne picie wpływa na obniżenie tzw. złego cholesterolu i podniesienie tego dobrego, dzięki czemu ma zbawienny wpływ na nasze serce i układ krwionośny.

 • Ma działanie antybakteryjne i antywirusowe oraz wzmacnia odporność organizmu.

 • Ma dobroczynny wpływ na cerę – rozświetla ją i nawilża.

 • Dzięki wysokiej zawartości flawonoidów łagodzi reakcje alergiczne.

 • Może być z powodzeniem stosowana jako tonik, ponieważ normalizuje koloryt skóry, a także chroni ją przed działaniem promieni UV.

 • Wzmacnia kości, chroni przed zapaleniami stawów i osteoporozą.

 • Podobnie jak zielona herbata działa uspokajająco.

 • Może być polecana diabetykom, ponieważ jej systematyczne picie pomaga uregulować poziom glukozy i insuliny we krwi.

Teraz biała herbata dostępna jest także w naszym sklepie internetowym, gdzie możecie ją dostać w wyjątkowym ekskluzywnym zestawie.  Ta limitowana edycja Basilur to gwarancja wyjątkowych doznań, która zadowoli każdego konesera. Warto zainwestować w ten przysmak, by poznać słomkową barwę i delikatny smak białej herbaty – królowej wśród herbat.

Udostępnij ten wpis Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Powiązane wpisy