Czy herbata jest afrodyzjakiem?

Czy herbata jest afrodyzjakiem?

Większość osób zapewne wyobraża sobie walentynkową kolację  przy świecach z butelką szampana lub przynajmniej dobrego wina. Naukowcy jednak przeprowadzili  badania , z których wynika , że planując romantyczny wieczór we dwoje warto zamiast po alkohol, sięgnąć po…. herbatę.

 

Medycyna ludowa Sri Lanki od zawsze  uważała herbatę za niezawodny środek zwiększający potencję mężczyzn. Naukowcy z Uniwersytetu w Kolombo  w roku 2008 postanowili sprawdzić czy przekonanie to ma naukowe podstawy.  Przeprowadzili w tym celu  badania na szczurach: Samca pojono  bardzo mocną (6,5g herbaty w 100 ml wody) czarną herbatą cejlońską , a następnie wpuszczano do jego klatki samice.  . Okazuje się że, wypita przez szczura dawka czarnej herbaty odpowiadającą dwóm filiżankom wypitym przez człowieka wydłużała czas stosunku o 25%!  Poza opóźnieniem ejakulacji u szczura stwierdzono  znaczne zwiększenie stężenia testosteronu we krwi Okazało  się, że zawarte w herbacie katechiny blokują enzym odpowiedzialny za wydalanie testosteronu z moczem.

Skuteczność herbaty jako afrodyzjaku może w pewnym stopniu wyjaśniać również  fakt, że  zawarta w niej L -teanina przyczynia się do podniesienia poziomu serotoniny, czyli hormonu szczęścia, a także  poziomu dopaminy nazywanej “hormonem przyjemności”.

Działanie to może zostać spotęgowane, gdy do herbaty dodamy korzenne przyprawy, które za  afrodyzjaki uważała medycyna ajurwedyjska i chińska.  Przyprawy te nie tylko zwiększają ukrwienie narządów płciowych, ale też oddziaływają na układ nerwowy Miksturę z cynamonem i goździkami oraz gałką muszkatołową,stosowano w Indiach środek zwiększający libido.  Wszystkie wymienione dodatki w połączeniu z czarną herbatą cejlońską znajdziecie w naszej Masala Chai!

Czarna herbata cejlońska, liściasta z dodatkiem naturalnych przypraw (kardamon, goździki, cynamon, imbir, gałka muszkatołowa, pieprz).

MASALA CHAI w puszce 100g Inspirowana indyjskimi mieszankami. Czarna herbata cejlońska, liściasta z dodatkiem naturalnych przypraw (kardamon, goździki, cynamon, imbir, gałka muszkatołowa, pieprz).

 

Udanych Walentynek!

 

 

 

Udostępnij ten wpis Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Powiązane wpisy