Czy picie zielonej herbaty jesienią to dobry pomysł?
Według tradycyjnej medycyny chińskiej i bazującej na niej kuchni pięciu przemian, zielona herbata ma właściwości wyziębiające organizm. Czy to znaczy, że w okresie jesienno – zimowym należy jej unikać?
Nie jest to takie oczywiste. Współczesna nauka stoi na stanowisku, że zielona herbata ma szereg właściwości leczniczych, które przyniosą nam korzyści także jesienią i zimą.
Ponieważ zielona herbata nie jest poddawana procesowi fermentacji, zawiera najwięcej roślinnych substancji aktywnych – flawonoidów, kwasów fenolowych i proantocyjanidynów.
Flawonoidy mają bardzo silne właściwości antyoksydacyjne, więc odgrywają dużą role w profilaktyce przeciwnowotworowej. Katechiny z kolei obniżają poziom złego cholesterolu, dzięki czemu zapobiegają nadciśnieniu, otyłości i cukrzycy typu drugiego.
Warto też pamiętać, że zawarte w zielonej herbacie flawonoidy mają także działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i bakteriobójcze, tak więc picie zielonej herbaty jesienią, kiedy większość nas zmaga się z przeziębieniami i grypą jest bez wątpienia dobrym pomysłem.
Co jednak począć z całą tradycyjną wiedzą starożytnych Chin?
Dzieli ona pokarmy na pięć grup według kryterium energetycznego:
• Produkty wyziębiające – Han.
• Produkty wychładzające – Liang.
• Produkty obojętne – Ping.
• Produkty ogrzewające – Wen.
• Produkty gorące – Re
Warto wiedzieć, że wg medycyny chińskiej produkty ogrzewające i gorące równoważą działanie pokarmów wychładzających. Tymczasem do produktów ogrzewających należą między innymi: kolendra, , kardamon, kmin rzymski, chrzan, majeranek, ostra papryka, świeży imbir, czarnuszka, bazylia, cząber, estragon, lubczyk, liść laurowy, kurkuma, tymianek, rozmaryn, orzechy piniowe, orzechy włoskie, , rodzynki, słodkie brzoskwinie, morele, czereśnie, czerwone winogrona, owoc derenia, owoc dzikiej róży, płatki róży, truskawki
Produktami gorącymi są natomiast pieprz, gałka muszkatołowa, chili, kozieradka, cynamon, anyż, goździki, koper włoski.
Wszystkim którzy wierzą zachodniej nauce i chcą kontynuować picie zielonej herbaty jesienią, ale jednocześnie chcieli by być w zgodzie z tradycyjną medycyną chińską, polecamy nasze mieszanki zielonych herbat z dodatkami należącymi do grup pokarmów ogrzewających i gorących.
Warto pamiętać, że dodatki uznawane przez medycynę chińską za pokarmy rozgrzewające i gorące według naukowców mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne oraz pozytywny wpływ na naszą odporność i samopoczucie

FOR YOU PEARL w puszce 75g. Zielona herbata cejlońska z naturalnym aromatem róży i mleka.
Powiązane wpisy
- ← Buraczkowo-marchewkowe ciasto z herbatą kardamonową
- Rozgrzewający napar z rooibosa z cynamonem i miodem →