Goździki – kolejne orientalne lekarstwo (nie tylko ) na przeziębienie

Goździki – kolejne orientalne lekarstwo (nie tylko ) na przeziębienie

Goździki to popularna na całym świecie, intensywnie pachnącą przyprawa. Nie wiele osób jednak wie, że wcale nie są nasionami tylko..  kwiatami, a dokładniej nierozwiniętymi pąkami kwiatów goździkowca korzennego (Eugenia caryophyllus) Roślina ta należy do rodziny mirtowatych i w stanie dzikim występuje w Indonezji, a uprawiana jest w rejonach świata o klimacie równikowym. Różowe pąki kwiatowe zbierane są na krótko przed kwitnieniem, a następnie suszone na słońcu, aż do uzyskania brązowej barwy. Goździki są nie tylko lubiana przyprawą, ale także cenionym środkiem leczniczym o długiej tradycji. Stosowane były już w starożytnych Chinach. Zawarty w nich olejek ma silne właściwości antyseptyczne i przeciwbólowe.

Głównymi składnikami olejku goździkowego są eugenol, octan eugenolu oraz L i B-kariofilen. Z tego powodu goździki były stosowane jako tradycyjny środek na ból zębów. Pomagają także w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, przeziębienia, reumatyzmu oraz migren. Pobudzają trawienie, rozgrzewają i poprawiają nastrój.
 Według Ajurwedy goździki  są lekarstwem na choroby dróg oddechowych i dolegliwości układu pokarmowego. W Chinach stosowane były do leczenia bólu zębów, a także w przypadku czkawki spowodowanej przez zimno, oraz w przypadku problemów trawiennych. Według medycyny chińskiej goździki wzmacniają yang nerek, co tłumaczy zastosowanie tej przyprawy w leczeniu impotencji. Ponadto, w starożytnych Chinach urzędnicy, którzy mieli stanąć przed obliczem cesarza zobowiązani byli żuć goździki , aby odświeżyć oddech. Do Europy goździki dotarły w Średniowieczu.  Były wtedy na wagę złota. Ich cena wynikała z tego, że stosowano je w leczeniu dwóch najstraszniejszych plag tamtych czasów – dżumy i cholery. Ciekawe jest, że skuteczność olejku goździkowego w zwalczaniu bakterii wywołującej cholerę potwierdziła współczesna nauka.  Naukowcy odkryli także, iż olejek goździkowy może pomóc w walce z bakterią Pseudomonas, będącej  obecnie przyczyną ciężkich zakażeń szpitalnych.

Wróćmy jednak do przyjemniejszych zagadnień. Herbaty z dodatkiem goździków na pewno poradzą sobie z objawami każdego jesiennego przeziębienia. Znajdziecie je w naszej inspirowanej Ajurwedą  kolekcji orientalnej.

 

Czarna herbata cejlońska z dodatkiem naturalnych przypraw (kardamon, goździki, cynamon, imbir, gałka muszkatołowa, pieprz

MASALA CHAI w saszetkach 25x2g Inspirowana indyjskimi mieszankami

 

 

 Inspirowana indyjskimi mieszankami. Rozgrzewająca, idealna na zimowy wieczór.

MASALA CHAI stożek 100g Inspirowana indyjskimi mieszankami 

 

Czarna herbata cejlońska, liściasta z dodatkiem naturalnych przypraw (kardamon, goździki, cynamon, imbir, gałka muszkatołowa, pieprz).

MASALA CHAI w puszce 100g Inspirowana indyjskimi mieszankami

Mieszanka ORIENTALNA w saszetkach

    Mieszanka ORIENTALNA w saszetkach

 

Udostępnij ten wpis Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Powiązane wpisy