Herbata na dobry nastrój?

Herbata na dobry nastrój?

Filiżanka herbaty w zauważalny sposób  jest w stanie poprawić nam humor. Myśleliście, że dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj towarzyszy ona przyjemnym rytuałom codzienności, takim jak długie rozmowy z bliską osobą, albo chwile  relaksu przy dobrej książce? Częściowo jest to oczywiście  prawda, siła pozytywnych skojarzeń ma ogromną moc, jednak w herbacie zawarta jest pewna  substancja powodująca  poprawę samopoczucia. Będziecie zaskoczeni, bo  nie chodzi wbrew pozorom o teinę, jak powszechnie nazywa się kofeinę występującą w herbacie.L- teanina, bo  to o niej mowa,  jest pochodną glutaminy i należy do grupy aminokwasów niebiałkowych.

Charakterystyczna cechą tej substancji  jest łatwość pokonywania bariery krew-mózg, dzięki czemu wpływa na neuroprzekaźniki. Neuroprzekaźniki to substancje, które pośredniczą w przekazywaniu impulsów nerwowych między neuronami, oraz impulsów z neuronów do komórek mięśniowych lub gruczołów. Substancje te mogą mieć działanie hamujące lub pobudzające.

W sposób szczególny L-teanina przyczynia się zwłaszcza do wzrostu stężenia dwóch substancji, które są odpowiedzialne za odczuwanie szczęścia:  serotoniny i dopaminy. Serotonina to neuroprzekaźnik który wydziela się w naszym mózgu gdy jest nam błogo, dobrze i spokojnie. Dopamina natomiast wydziela się wtedy, gdy doświadczamy szczęścia związanego z ekscytującymi przeżyciami i urokiem nowości. Nie zdziwi więc was informacja, że trwają obecnie badania nad zastosowaniem L-teaniny w leczeniu depresji.

Z drugiej stromy L- teanina  pomaga też łagodzić stres. Przyczynia się bowiem do obniżenia poziomu innego z neuroprzekaźników -kwasu glutaminowego, którego nadmiar powoduje nadmierne pobudzenie.  Poza tym L –teanina   stymuluje fale alfa w mózgu, dzięki czemu wprowadza nas w stan głębokiego  relaksu i wyciszenia. Jednak  nie wpływa na fale theta,  więc nie powoduje senności. L-teanina stosowana jest także jako środek rozluźniający. Warto wiedzieć, że ogranicza ona również niekorzystne  psychosomatyczne skutki stresu: obniża częstotliwość skurczów serca i redukuje wydzielanie immunoglobulin produkowanych przez organizm w czasie zagrożenia. Wszystkie te właściwości sprawiają, że L- teaniny sprawiają, że herbata rzeczywiście jest “naturalnym antydepresantem”.

Kończą się wakacje i nieuchronnie nadciąga jesień , jeśli psuje wam to humor zaparzcie sobie aromatyczną herbatę. Być  wcześniej myśleliście, że za poprawę samopoczucia odpowiada wzbogacenie  herbacianej kompozycji o odpowiednio działające  zioła lub przyprawy, teraz już wiecie, że także czysta herbata spełni swoją rolę.
Udostępnij ten wpis Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Powiązane wpisy