Herbata na upały?

Herbata na upały?

Gorąca herbata, czy zimny prysznic?

Lato rozkręciło się na dobre, a my szukamy chłodnego ukojenia. Co pić gdy nam gorąco? Powszechnie wiadomo, że zimną wodę, jednak niektórzy sięgają również po ciepłą herbatę. A dlaczego?

Na pewno nie raz mieliście uczucie fali gorąca po wypiciu ciepłej herbaty lub zjedzeniu ciepłego posiłku. To właśnie w ten sposób nasz organizm reguluje swoją temperaturę. Po parując z naszego ciała “zabiera” także z niego ciepło. Jeśli będziemy regularnie uzupełniać płyny  w upalne dni organizm właśnie tak poradzi sobie z nadmiernym gorącem . Zimne napoje przynoszą niestety tylko chwilową ulgę.

Podczas wysokich temperatur nasze serce pracuje kilka razy szybciej i pompuje więcej krwi niż zwykle, dlatego gdy jest nam gorąco – czerwienimy się. Zimna temperatura zwęża naczynia krwionośne. Gdy wypijemy gorąco herbatę naczynia rozszerzają się i sprzyjają poceniu, dzięki czemu nasze ciało jest schładzane.

Ciepła herbata w gorącym klimacie jest popularna głównie w krajach arabskich m.in. Egipcie i Tunezji z dodatkiem orzeźwiającej mięty.Tutaj również podczas upałów prędzej spotkamy się z potrawami bogatymi w chili niż z lodami ponieważ pikantne jedzenie działa na organizm podobnie jak ciepła herbata.

Dla tych, którzy jednak wolą chłodzić się w standardowy sposób, polecamy parzenie herbaty metodą Cold Brew. Wystarczy zalać herbatę zimną wodą i zamknąć na kilka godzin w lodówce by cieszyć się nowym smakiem.

Udostępnij ten wpis Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Powiązane wpisy