Herbata z szafranem, migdałami i wanilią

Herbata  z szafranem, migdałami i wanilią

Kończy się lato, więc zbliża się czas długich wieczorów z dobrą książką i  kubkiem gorącej  herbaty.  Herbata powinna być przynajmniej tak dobra jak książka. Teraz mamy w cenie promocyjnej wyjątkową herbatę, która może okazać się nawet lepsza od wielu dobrych książek  i stać się główną atrakcją wieczoru. Herbata z szafranem , migdałami i wanilią to czarna herbata cejlońska Flowery Broken Orange Pekoe  wzbogacona o cenne dodatki.

Szafran – najcenniejsza przyprawa świata

Szafran jest najdroższą przyprawą świata. Pozyskuje się ją bowiem z wysuszonych słupków gatunku krokusa Crocus sativus , a dokładniej z czerwonych  znamion znajdujących się na słupku każdego z kwiatów. Do uzyskania jednego  kilograma przyprawy potrzeba ponad 150 tys. znamion kwiatu!  Na szczęście jest też przyprawą wyjątkowo intensywną. Już dwie nitki szafranu wystarczą aby nadać potrawie smak i aromat oraz  piękny żółty kolor.  Szafran znany był już starożytnym Persom  i Egipcjanom, stosowany był także przez Greków i Rzymian. Służył im nie tylko do przyprawiania  potraw, ale także do barwienia najkosztowniejszych  tkanin i  leczenia wielu chorób. Właściwości szafranu opisywali wielcy lekarze starożytności – Hipokrates, Pliniusz Starszy i Galen, w późniejszych czasach Paracelsus.
W dawnej medycynie  szafran używany był jako środek leczący z melancholii, lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy  oraz rozkurczowy. Był stosowany   w  leczeniu dolegliwości  menstruacyjnych , astmy i chorób układu oddechowego oraz  chorób wątroby. Był także składnikiem wielu odtrutek. Uważano go za afrodyzjak – podobno Kleopatra kąpała się w mleku z szafranem, aby zwiększyć intensywność czekających ją miłosnych doznań.

 Współczesna nauka potwierdza lecznicze właściwości szafranu. Wiadomo, że  związkami , którym je zawdzięczamy są: należący do grupy karetenoidów krocyna, jej prekursor krocetyna  oraz należący do glukozydów safranal   Trwają obecnie badania kliniczne dotyczącej zastosowania szafranu  w leczeniu nowotworów. Wykazano także że chroni przed miażdżycą.  Starożytni mieli też racje uważając szafran za afrodyzjak – współczesne badania wykazały, że poprawia funkcje seksualne oraz płodność mężczyzn. Z kolei w przypadku kobiet  pomaga przy PMS. Najbardziej jednak obiecujące są jednak badania dotyczące zastosowaniu szafranu jako naturalnego środka   przeciwdepresyjnego i przeciwlękowego.  W próbach klinicznych wykazano, że w stanach łagodnej depresji kapsułki z szafranem działają na równi z lekami przeciwdepresyjnymi.  Mechanizm ich  działania opiera się na tym kroacyna blokuje wychwyt zwrotny dopaminy zaś safranal – serotoniny. Dopamina i seratonina to dwa neuroprzekaźniki odpowiedzialne za odczuwanie szczęścia.

 

 

Wanilia – skarb Azteków

Wanilia to roślina pochodząca z Meksyku,  blisko spokrewniona ze storczykami.  Owoc wanilii kształtem przypomina cienki strąk o długości dochodzącej do 25 centymetrów  wypełniony dużą ilością małych nasionek. Powszechnie nazywa się go laską wanilii.  Co ciekawe, świeże owoce nie mają zapachu, aby zyskały charakterystyczny waniliowy aromat muszą być poddane fermentacji. Ze względu na swój zapach wanilia jest przyprawą cenioną na całym świecie.

Wanilię uprawiali już Aztekowie  –  o jej wartości świadczy fakt, że była częścią danin państwowych składanych władcy. Była też uważana za afrodyzjak. Po dziś dzień kobiety w Ameryce Południowej podają mężczyźnie, w którym chcą wzbudzić miłość czekoladę z laską wanilii. Do Europy wanilia  dotarła dzięki konkwistadorom. Hiszpanie przyczynili się do rozprzestrzenienia jej upraw w innych rejonach świata o sprzyjającym klimacie .  Niegdyś wierzono, że wanilia wzmacnia serce, odpędza troski oraz dodaje sił.

Substancją odpowiedzialną za zapach wanilii  jest aldehyd 4-hydroksy-3-metoksybenzoesowy, nazywany waniliną. Ponadto w wanilii występuje  aldehyd p-hydroksybenzoesowy, , aldehyd anyżowy oraz  związki żywicowe.

Potwierdzono naukowo, że  wanilia pomaga w stanach napięcia nerwowego i zmniejsza stres oraz poprawia jakość snu.

Migdały – sposób na zdrowie  i dobre samopoczucie

 

Migdały dodaje się do czarek z herbatą w krajach Maghrebu.  Okazuje się, że ich zalety nie ograniczają się do wydobywania z naparu nowych nut zapachowych i smakowych. Dostarczają  bowiem wielu cennych substancji odżywczych, między innymi witamin z grupy B,  oraz minerałów: cynku potasu i magnezu. Dzięki temu  korzystnie wpływają na układ sercowo- naczyniowy oraz układ nerwowy.

 

Warto przypomnieć, że także sama herbata zawiera substancję poprawiającą nastrój. (O czym możecie przeczytać tutaj).  Herbata  z szafranem, migdałami i wanilią stanowi więc prawdziwą „bombę uszczęśliwiającą” idealną na jesienne wieczory.

Cóż jeszcze dodać ? Do tej pory nasza Herbata  z szafranem, migdałami i wanilią była produktem zastrzeżonym tylko dla branży  gastronomicznej: hoteli, restauracji herbaciarni i kawiarni. Teraz każdy miłośnik herbaty może cieszyć się tą ekskluzywną mieszanką we własnym domu.

 

Udostępnij ten wpis Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Powiązane wpisy