Imbir – lek, afrodyzjak i antydepresant
Imbir (Zingiber officinale) to roślina, której właściwości cenione były już w starożytności. Także w bardzo dosłownym znaczeniu tego słowa- zanim Fenicjanie wynaleźli pieniądze używali go jako środka płatniczego. Wartość imbiru wynikała z tego, że był stosowany nie tylko jako lubiana przyprawa, ale także jako lek na bardzo wiele dolegliwości.
Już w VI w. p.n.e. Suśruta, jeden z wybitnych lekarzy starożytnych Indii, opisywał imbir jako panaceum. W medycynie chińskiej imbir zaliczony został do leków klasy drugiej, „o funkcjach ministerskich”, czyli leczących najcięższe choroby. W czasach starożytnych znany był w całym basenie Morza Śródziemnego. Wchodził w skład słynnej odtrutki Mitrydatesa, króla Pontu. Dioskurides w swoim traktacie o roślinach leczniczych zatytuowanym De Materia Medica, wspomina że imbir przywożono do Rzymu „w syropie, w naczyniach glinianych” i używano w leczeniu problemów z żołądkiem. Arabowie traktowali imbir jako afodyzjak. Średniowieczna Europa poznała ten tajemniczy korzeń dzięki pismom arabskiego lekarza Awicenny, jednak dotarł tu dopiero dzięki wyprawom Marco Polo. Był jednym ze składników leku zalecanego w czasie epidemii dżumy.
Co na to nauka?
Działanie lecznicze imbiru zawdzięczamy przede wszystkim zawartej w nim żywicy i olejkowi eterycznemu. Olejek eteryczny to mieszanina seskwiterpenów (zingiberen, ar-kurkumenem, ß-bisabolen, ß-seskwifelandren, ?-farnezen) i monoterpenów (geranial, cytral B, linalol). Charakterystyczny, ostry smak kłączy imbiru zależy natomiast od składników żywicy – gingeroli, i ostrzejszych , ale występujące w mniejszej ilości szogaoli Świeży imbir zawiera też witaminy A i C oraz minerały takie jak magnez, fosfor, sód, żelazo, cynk, wapń
Dwa związki występujące w imbirze: gingerol i szogaol to substancje likwidujące stany zapalne i działające antybakteryjnie. Z badań klinicznych przeprowadzonych na uniwersytecie w Michigan wynika, że szogaol niszczy nowotworowe komórki macierzyste, które są oporne na chemioterapię i powodują przerzuty.