Jak powstają herbaty rozkwitające?

Jak powstają herbaty rozkwitające?

Herbaty rozkwitające to propozycja dla tych miłośników herbaty, którzy poszukują nie tylko  niezwykłych doznań smakowych i zapachowych, ale też wizualnych.  W czasie parzenia tej herbaty w dzbanku lub filiżance ma miejsce niezwykły spektakl: z niepozornej kulki rozwija się piękny kwiat.

Herbaty rozkwitające  to prawdziwe  herbaciane rękodzieło  artystyczne , ponieważ  są zawsze  wytwarzane ręcznie. Wykonanie tych małych dzieł sztuki jest czasochłonne, więc wysoka cena herbat  rozkwitających nie powinna dziwić. Aby stworzyć jedną kulkę, z której rozkwitnie  herbaciany kwiat, potrzeba około godziny precyzyjnej, misternej pracy.

Do tworzenia  herbat rozkwitających  używa się młodych listków wysokogatunkowych herbat. Wykorzystywane są najczęściej  herbaty białe i zielone, ale w ofercie Basilur znajdziecie także bardzo oryginalną rozkwitającą herbatę czarną  –Yunnan Dian Hong

Listki muszą być odpowiednio wyselekcjonowane także pod względem kształtu i wielkości. Czasem kulka herbaty składa się tylko z misternie splecionych listków herbacianych, które w procesie parzenia rozwiną się w piękną formę, ale najczęściej w jej wnętrzu ukryty jest  prawdziwy kwiat. Do tworzenia herbaty rozkwitającej  oczywiście wykorzystywane są te kwiaty, które nie tylko pięknie wyglądają, ale również mają wpływ na doznania smakowe . Najczęściej używane są hibiskus, jaśmin, chryzantema, amarantus lub goździk.

Jak parzyć herbatę rozkwitającą?

Przede wszystkim ważna jest kolejność. Najpierw wlewamy wodę, a później wrzucamy herbatę. Jeśli postąpimy odwrotnie czyli tak jak ze zwykłą herbatą,  kulka będzie się rozwijać niesymetrycznie i efekt nie będzie aż tak zachwycający.

Drugą ważną kwestią jest temperatura wody.  Będziecie zaskoczeni, ale zależy ona nie tyle  od tego czy do tworzenia naszej herbaty rozkwitającej użyto herbaty zielonej, białej czy czarnej, ale od tego jak zbudowana jest kulka.

Kulki stworzone z  listków zielonej herbaty  nie zawierające kwiatów, lub z kwiatem widocznym zaparzą się już w 80 stopniach Celsjusza. Kulki z  kwiatem ukrytym we wnętrzu wymagają  zdecydowanie wyższej temperatury –  zaleca się nie tylko użycie wrzątku, ale nawet wcześniejsze ogrzanie naczynia.

Także czas parzenia uzależniony jest od konkretnej herbaty. Dla herbat z widocznym kwiatem wystarczy około 1-2 minut, czyli tyle ile trzeba na zaparzenie zwyczajnej  herbaty. Natomiast kulki z ukrytym kwiatem mogą tego czasu potrzebować nieco więcej. Zawsze trzeba zaczekać, aż kwiat  rozwinie się w pełni,  co może  trwać  nawet do 5 minut.

 

Udostępnij ten wpis Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Powiązane wpisy