Knitted Folk czyli historia tego swetra

Knitted Folk czyli historia tego swetra

Knitted Folk czyli wydziergane opakowania

Skąd nawiązanie do technik dziewiarskich w kolekcji herbat Knitted Folk?

Nasze mieszanki wysokogórskich herbat cejlońskich pochodzą z miejsc, gdzie dziewiarstwo stanowi wiekowe dziedzictwo, dlatego ich opakowania są zrobione na wzór pięknych wyrobów dziewiarskich. Uważa się, że to skarpetki i pończochy były pierwszymi częściami odzieży, wykonywanymi przy pomocy technik podobnych do dziewiarstwa. Zanim wielką popularność zdobyło szydełko, z powodzeniem stosowano Nålebinding (z duńskiego “plecenie/wiązanie igłą”) – starą technikę sporządzania wyrobów jedynie przy pomocy włókna i igły. Metoda ta do dziś zachowała się w Skandynawii – dlatego określa się ją mianem zaczerpniętym z języka skandynawskiego. Wiele historii związanych z tkaniem czy dzianiem miało swoje miejsce na Bliskim Wschodzie, skąd drogami śródziemnomorskimi docierało do Europy, a stamtąd dalej do obu Ameryk   wraz z europejską kolonizacją. Co ciekawe, nawet dziś importujemy ze Sri Lanki odzież i dodatki odzieżowe wykonane           z dzianin, i stanowi to ponad 50% wartości całego importu z tego kraju. Nie bez powodu ubrania i inne rzeczy, które zostałe zrobione technikami dziewiarskimi, nazywamy rękodziełami. W istocie są to dzieła powstałe poprzez tworzenie oczek z nitek przędzy i ich łączenie tak, by powstał wybrany kształt czy wzór.

babaciawelna

Kto z nas nie nosił w dzieciństwie swetra zrobionego przez babcię czy ciocię? Kogo nie swędziała głowa od kłującej wełnianej czapki, opadającej na oczy?

Choć dziś producenci wielkich odzieżowych marek bombardują nas z każdej strony ubraniami oraz dodatkami z dzianiny, to gdzieś w tym, bądź co bądź, masowym procesie produkcji, zapomniano o tradycji wykonania i szacunku do wyrobów, tworzonych spracowanymi dłońmi. My o tym nie zapomnieliśmy i dlatego też nasze opakowania herbat z kolekcji Knitted Folk nawiązują do tej tradycji pokoleń, do pracy wykonywanej z oddaniem i poświęceniem. Chcemy, by nasze herbaty były takimi rękodziełami i wierzymy, że uda nam się to osiągnąć tylko z poszanowaniem zwyczajów i zarazem wykorzystaniem możliwości, jakie oferuje nam nowoczesność.

 

Knitted Folk

Teraz w naszym sklepie herbaty z kolekcji Knitted Folk w promocyjnych cenach: http://sklepzherbatami.pl/33-basilur-folk

Udostępnij ten wpis Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Powiązane wpisy