Kod kreskowy prawdę Ci powie czyli jak rozpoznać oryginalną herbatę?

Kod kreskowy prawdę Ci powie czyli jak rozpoznać oryginalną herbatę?

Kod kreskowy – czego możemy dowiedzieć się z enigmatycznego ciągu czarnych cyferek?

Jesteśmy coraz bardziej świadomi, jeżeli chodzi o różne oznaczenia na opakowaniach. Wiemy, które z certyfikatów zagwarantują nam to, za co płacimy. Oprócz kontrolowania oznaczeń, warto patrzeć także na… kod kreskowy!

Dlaczego kod kreskowy jest dla nas tak istotny i jak połapać się wśród ciągu cyferek?

Kryje się pod nim wiele informacji, m.in. kraj pochodzenia danego produktu, co przecież jest dla nas niezwykle ważne. Kody kreskowe powstały, by ułatwić nam identyfikację produktów. Wyobraźmy sobie sytuację, w której znikają kody kreskowe i powracamy do ręcznego wyszukiwania cen czy informacji – świat by zwariował!

W kodzie kreskowym zawarty jest prefiks czyli pierwsze dwie lub trzy cyfry oznaczające kraj pochodzenia firmy. Prefiks Polski to 590, natomiast prefiks Sri Lanki to 479.

Prefiks w przypadku Sri Lanki to pierwsze trzy cyfry czyli 479. Kolejne cztery cyfry 2252 to kod wytwórcy –Basilur.

Dzięki prefiksowi widzimy kraj pochodzenia marki. Ale uwaga! Prefiks nie zawsze daje 100-procentową pewność, że produkt został wytworzony w danym kraju. Może oznaczać po prostu kraj siedziby producenta czy miejsce spakowania produktu. Pewnikiem w takim przypadku jest symbol lwa cejlońskiego, który daje gwarancję, że herbata została wyprodukowana i spakowana na Cejlonie.

Pure ceylon tea produced and packed in Sri Lanka – to nasza gwarancja oprócz prefiksu na kodzie kreskowym.

 

A jak to jest z herbatami, które z Cejlonu nie pochodzą, ale należą do rodziny Basilur Tea? Czy prefiks na kodzie kreskowym jest inny?

Nasze herbaty z Chinese Collection są importowane z Chin –  jak widzimy, na prefiksie jest kod Sri Lanki i nie należy się tym martwić – oznacza to, że herbaty są oryginalnie pakowane właśnie tam. Oczywiście na opakowaniu umieszcza się odpowiednią informację o tym, że herbata została zaimportowana. To samo dotyczy indyjskiej herbaty Darjeeling – na kodzie kreskowym nie znajdziecie prefiksu z Indii, lecz ze Sri Lanki.

Czego możemy być pewni, widząc prefiks 479? Tego, że herbata po drodze nie została kilkukrotnie przepakowywana i nie jest w żaden sposób przetwarzana przez dystrybutora tu, na miejscu. Została spakowana na Sri Lance i w niezmienionej postaci zajechała do Polski.

Zachęcamy do uważnego śledzenia informacji zawartych na opakowaniu – kod kreskowy jest jednym ze wskaźników, którym warto się kierować przy wyborze produktów, ale nie należy na tym poprzestawać. Dlatego na herbatach Basilur są dodatkowe informacje i certyfikaty potwierdzające oryginalność i jakość suszu, a żeby dostać takie certyfikaty należy spełniać szereg wymogów.

 

 

Udostępnij ten wpis Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Powiązane wpisy