Kwiaty słonecznika – trochę słońca w naszych herbatach

Kwiaty słonecznika – trochę słońca w naszych herbatach

W opisach kilku naszych herbacianych kompozycji  znajdziecie informacje o dodatku słonecznika. Tym którzy jeszcze nie mieli okazji ich spróbować  wyjaśniamy, że oczywiście  chodzi nie o ziarna , ale o kwiaty słonecznika. Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus L.) zaliczany jest do rodziny astrowatych (Asteraceae.) Pochodzi z  terenów dzisiejszego Meksyku. Kwiaty słonecznika  były otaczane kultem  przez Indian zamieszkujących te tereny, ponieważ  symbolizowały boga słońca.

Do Europy słonecznik sprowadzono w XVI w. Obecnie uprawiany w wielu rejonach świata, także w Polsce. Nasiona słonecznika cenione są ze względu na wartość odżywczą i przyjemny smak. Tymczasem nie wszyscy wiedzą, że uwiecznione chociażby przez Vincenta van Gogha kwiaty słonecznika oprócz walorów dekoracyjnych mają także działanie lecznicze.

W tradycyjnej medycynie wywar z kwiatów słonecznika stosowano jako lekarstwo na malarię. Współczesna nauka potwierdza, że mogło to być lekarstwo  całkiem skuteczne. Płatki kwiatów słonecznika zawierają m.in. olejek eteryczny, cholinę, betainę, karetonoidy, flawonoidy, witaminy: B1, B2, B3, B6 i E oraz mikroelementy: magnez, mangan i chrom.

Dzięki temu napar z kwiatów słonecznika wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe oraz wzmacniają  odporność organizmu.

Natomiast cholina i betaina mają  zbawienny wpływ na komórki wątroby, wspomagając ich regenerację .

Kwiaty słonecznika znajdziecie w następujących naszych herbatach:

KSIĄŻKA VOL. II puszka 100g

Czarna herbata cejlońska z dodatkiem naturalnych owoców mango i papai, kwiatów słonecznika i bławatka oraz nutą cynamonu i brzoskwini.

TREASURE TURQUISE w puszce 100g

Mieszanka czarnej herbaty liściastej FBOP z zieloną herbatą -Herbata świąteczna FESTIVAL DREAM – cejlońską YH z dodatkiem grawioli, słonecznika i mango

 

 

 

Udostępnij ten wpis Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Powiązane wpisy