Lecznicza moc kurkumy

Lecznicza moc kurkumy

Kurkuma (Curcuma longa L) to roślina należąca do rodziny imbirowatych . Pochodzi prawdopodobnie z Azji Południowo – Wschodniej, a obecnie uprawiana jest  w Bengalu, Chinach, Tajwanie, na Sri Lance, Jawie, w Peru, Australii i zachodnich Indiach.Jest cenioną przyprawą w kuchni azjatyckiej. W hinduizmie jest używana w czasie świąt religijnych. Ma także właściwości lecznicze, które wykorzystywała już medycyna ajurwedyjska.

Dziś wiemy, że  główną substancją aktywną odpowiedzialną za działanie kurkumy jest należąca do polifenoli  kurkumina . Kurkumina ma silne właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne.

Kurkuma w medycynie

Już w starożytnych Indiach zauważono, że kurkuma pomaga w problemach trawiennych, łagodzi bóle menstruacyjne, leczy kaszel, wspomaga gojenie się ran i leczy choroby stawów.

Obecnie trwają badania nad zastosowaniem kurkuminy w leczeniu nowotworów.

Okazało się też  że może być pomocna w leczeniu  choroby Alzheimera ponieważ   inny występujący w niej  związek – tumeron sprzyja namnażaniu i różnicowaniu komórek macierzystych w mózgu.

Współczesna medycyna potwierdza, że kurkuma rzeczywiście jest skuteczna w leczeniu problemów trawiennych, szczególnie tych spowodowanych problemami z wątrobą i trzustką.  Ma  bowiem właściwości żółciopędne, pobudza wydzielanie gastryny, sekretyny i enzymów trzustkowych. Poza tym  wspomaga regenerację komórek wątroby . Z tego względu składnikiem wielu leków stosowanych w stanach uszkodzenia i niewydolności wątroby, objawiających się niedostatecznym wydzielaniem żółci  oraz w chorobach  dróg żółciowych.

Z powodu tych wszystkich zalet znajdziecie kurkumę w naszej herbacie LIVER CLEANSE wspomagającej regenerację wątroby.

 liver cleanse

Jest też składnikiem herbaty  DETOX TEA, która pomaga pozbyć się toksyn z organizmu

 

Znajdziecie ją także w  antyoksydacyjnej i przeciwzapalnej mieszance ziołowej  Moringa & Kurkuma.

O właściwościach  liści drzewa moringa możecie przeczytać we wpisie: Moringa – magiczne drzewo

 

 

 

 

 

Udostępnij ten wpis Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Powiązane wpisy