Moc cytrusów i werbeny cytrynowej
Czarna liściasta herbata cejlońska , z dodatkiem skórki mandarynki, werbeny cytrynowej, kwiatów pomarańczy i mandarynki oraz z nutą wanilii i śmietanki jest wprost stworzona do tego, aby delektować się nią po ciężkim dniu.
Wszystkie składniki tej wyjątkowej herbacianej kompozycji pomagają się zrelaksować i poprawiają nastrój.
Mandarynka
Mandarynka (Citrus reticulata blanco) pochodzi z południowo – wschodniej Azji. Dzikie mandarynki rosnące na tym obszarze zawierają jednak bardzo dużo pestek, a ich zapach wcale nie zachwyca. Mandarynki jakie znamy obecnie wyhodowano w Chinach, gdzie są uprawiane od około 4000 lat. Tajemnica ich uprawy była pilnie tak pinie strzeżona że owoce te dotarły do Europy dopiero na początku XIX wieku. Nazwa owoców pochodzi prawdopodobnie od nazwy chińskiego wysokiego urzędnika w Cesarstwie Chińskim – mandaryna , który nosił szaty w „madarynkowym” kolorze.
Skórka mandarynki zawiera cenny olejek eteryczny. Olejek mandarynkowy tak jak wszystkie olejki cytrusowe ma zastosowanie w aromoterapii. Działa relaksacyjnie i wyciszająco. Dodaje energii, poprawia nastrój pomaga przy złym samopoczuciu oraz wyczerpaniu fizycznym i umysłowym. Łagodzi także migrenowe bóle głowy.
Dobroczynne właściwości posiadają także kwiaty mandarynki – przyrządzony z nich napar ma działanie uspokajające.
Kwiaty pomarańczy
Napar z kwiatów pomarańczy skutecznie poprawia nastrój i zmniejsza napięcie psychiczne. Poza tym wspomaga trawienie i pracę wątroby. Dodatek kwiatu pomarańczy nadaje herbacie wyjątkowy aromat oraz delikatny cytrusowy posmak.
Werbena
Werbena (Verbena officinalis L.) to występująca w Europie, Azji oraz Ameryce roślina o różowo-fioletowych kwiatach i egzotycznym cytrusowym zapachu. Zapach nie jest jednak jej jedyną zaletą. Lecznicze działanie werbeny znane było ludzkości od czasów starożytnych. Egipcjanie wierzyli, że ziele to powstało z łez Izydy, która użyła werbeny aby przywrócić życie Ozyrysowi.
Werbenie przypisywano nie tylko lecznicze , ale też magiczne właściwości.Indianie północnoamerykańscy używali jej w celu wywołania świadomych snów i przewidywania przyszłości. Werbena była także świętą rośliną druidów. W średniowieczu uważano ją za „ziele czarownic” i silny afrodyzjak, ale z drugiej strony wierzono, że chroni przed demonami i wampirami. Tradycyjnie stosowano werbenę jako środek wykrztuśny, uspokajający i przeciwgorączkowy. Leczono za jej pomocą także choroby układu pokarmowego oraz pęcherza i nerek. W tradycyjnej medycynie chińskiej jest stosowana do dziś jako środek przeciwmalaryczny. Badania naukowe potwierdzają lecznicze właściwości werbeny. Dzisiaj wiemy, że zawiera zawiera alkaloidy (verbalina) glikozydy (witeksyna i izowiteksyna), flawonoidy, ligany, seskwiterpeny oraz triterpeny a także kumarynę.Za charakterystyczny cytrynowy zapach odpowiedzialne są cytral, nerol i geraniol.. Werbena korzystnie wpływa też na układ nerwowy. Olejek eteryczny z werbeny łagodzi napięcie nerwowe i poprawia nastrój, pomaga zwalczyć bezsenność. Pomocniczo jest zalecany w leczeniu migren, a nawet nerwic i depresji.
Wanilia
Wanilia to roślina pochodząca z Meksyku, blisko spokrewniona ze storczykami. Jej owoc kształtem przypomina cienki strąk o długości dochodzącej do 25 centymetrów wypełniony dużą ilością małych nasionek. Powszechnie nazywa się go laską wanilii. Co ciekawe, świeże owoce nie mają zapachu, aby zyskały charakterystyczny waniliowy aromat muszą być poddane fermentacji. Ze względu na swój zapach wanilia jest przyprawą cenioną na całym świecie.
Wanilię uprawiali już Aztekowie – o tym jak bardzo ją cenili świadczy fakt, że była częścią danin państwowych składanych władcy. Była też uważana za afrodyzjak. Po dziś dzień kobiety w Ameryce Południowej podają mężczyźnie, w którym chcą wzbudzić miłość czekoladę z laską wanilii. Do Europy wanilia dotarła dzięki konkwistadorom. Hiszpanie przyczynili się do rozprzestrzenienia jej upraw w innych rejonach świata o sprzyjającym klimacie . Niegdyś wierzono, że wanilia wzmacnia serce, odpędza troski oraz dodaje sił.
Substancją odpowiedzialną za zapach wanilii jest aldehyd 4-hydroksy-3-metoksybenzoesowy, nazywany waniliną. Ponadto w wanilii występuje aldehyd p-hydroksybenzoesowy, , aldehyd anyżowy oraz związki żywicowe.
O tym, dlaczego sama czarna herbata jest w stanie poprawić samopoczucie wspominaliśmy już we wpisie Herbata na dobry nastrój.
Powiązane wpisy
- ← Kompot jabłkowo-śliwkowy z dodatkiem herbaty miętowej
- Angielska kultura picia herbaty w anegdotach →