Moc cytrusów i werbeny cytrynowej

Moc cytrusów i werbeny cytrynowej

Czarna liściasta herbata cejlońska , z dodatkiem skórki mandarynki, werbeny cytrynowej, kwiatów pomarańczy i mandarynki oraz z nutą wanilii i śmietanki jest wprost stworzona do tego, aby delektować się nią po ciężkim dniu.

Czarna herbata z mandarynką 100g

Wszystkie składniki tej wyjątkowej herbacianej kompozycji pomagają się zrelaksować i poprawiają nastrój.

Mandarynka

Mandarynka (Citrus reticulata blanco) pochodzi z południowo – wschodniej Azji. Dzikie mandarynki rosnące na tym obszarze  zawierają jednak bardzo dużo pestek, a ich zapach wcale nie zachwyca. Mandarynki jakie znamy obecnie wyhodowano w Chinach, gdzie są uprawiane od około 4000 lat. Tajemnica ich uprawy była pilnie  tak pinie strzeżona  że owoce te dotarły do Europy dopiero na początku XIX wieku. Nazwa owoców pochodzi prawdopodobnie od nazwy chińskiego wysokiego urzędnika w Cesarstwie Chińskim  – mandaryna , który nosił szaty w „madarynkowym” kolorze.

Skórka mandarynki zawiera cenny olejek eteryczny. Olejek mandarynkowy tak jak wszystkie olejki cytrusowe  ma zastosowanie w aromoterapii. Działa relaksacyjnie i wyciszająco. Dodaje energii, poprawia nastrój  pomaga przy złym samopoczuciu  oraz wyczerpaniu fizycznym i umysłowym. Łagodzi  także migrenowe bóle głowy.

Dobroczynne właściwości posiadają także kwiaty mandarynki – przyrządzony z nich napar ma działanie uspokajające.

Kwiaty pomarańczy

Napar z kwiatów pomarańczy  skutecznie  poprawia nastrój i zmniejsza napięcie psychiczne. Poza tym wspomaga trawienie i pracę wątroby. Dodatek kwiatu pomarańczy nadaje herbacie wyjątkowy  aromat oraz delikatny cytrusowy posmak.

Werbena

Werbena (Verbena officinalis L.) to występująca w Europie, Azji oraz Ameryce  roślina o różowo-fioletowych kwiatach i egzotycznym cytrusowym zapachu. Zapach nie jest jednak jej jedyną zaletą. Lecznicze działanie werbeny znane było ludzkości od czasów starożytnych. Egipcjanie wierzyli, że ziele to powstało z łez Izydy, która użyła werbeny aby przywrócić życie Ozyrysowi.

Werbenie przypisywano nie tylko lecznicze , ale  też  magiczne właściwości.Indianie północnoamerykańscy używali jej w celu wywołania świadomych snów i przewidywania przyszłości.  Werbena była także świętą rośliną druidów. W średniowieczu uważano  ją za „ziele czarownic” i silny afrodyzjak,  ale z drugiej strony wierzono, że chroni przed demonami i wampirami. Tradycyjnie  stosowano werbenę jako  środek  wykrztuśny, uspokajający i przeciwgorączkowy. Leczono za jej pomocą także choroby układu pokarmowego oraz pęcherza i nerek. W tradycyjnej  medycynie chińskiej jest stosowana do dziś  jako środek przeciwmalaryczny. Badania naukowe potwierdzają lecznicze właściwości werbeny. Dzisiaj wiemy, że zawiera zawiera alkaloidy (verbalina)  glikozydy (witeksyna i  izowiteksyna), flawonoidy, ligany, seskwiterpeny oraz triterpeny  a także kumarynę.Za charakterystyczny cytrynowy  zapach odpowiedzialne są cytral, nerol i geraniol.. Werbena korzystnie wpływa też na układ nerwowy. Olejek eteryczny z werbeny łagodzi  napięcie nerwowe i poprawia nastrój, pomaga zwalczyć bezsenność. Pomocniczo jest zalecany w leczeniu migren, a nawet  nerwic i depresji.

Wanilia

Wanilia to roślina pochodząca z Meksyku,  blisko spokrewniona ze storczykami.  Jej owoc kształtem przypomina cienki strąk o długości dochodzącej do 25 centymetrów  wypełniony dużą ilością małych nasionek. Powszechnie nazywa się go laską wanilii.  Co ciekawe, świeże owoce nie mają zapachu, aby zyskały charakterystyczny waniliowy aromat muszą być poddane fermentacji. Ze względu na swój zapach wanilia jest przyprawą cenioną na całym świecie.

Wanilię uprawiali już Aztekowie  –  o tym jak bardzo ją cenili świadczy fakt, że była częścią danin państwowych składanych władcy. Była też uważana za afrodyzjak. Po dziś dzień kobiety w Ameryce Południowej podają mężczyźnie, w którym chcą wzbudzić miłość czekoladę z laską wanilii. Do Europy wanilia  dotarła dzięki konkwistadorom. Hiszpanie przyczynili się do rozprzestrzenienia jej upraw w innych rejonach świata o sprzyjającym klimacie .  Niegdyś wierzono, że wanilia wzmacnia serce, odpędza troski oraz dodaje sił.

Substancją odpowiedzialną za zapach wanilii  jest aldehyd 4-hydroksy-3-metoksybenzoesowy, nazywany waniliną. Ponadto w wanilii występuje  aldehyd p-hydroksybenzoesowy, , aldehyd anyżowy oraz  związki żywicowe.

O  tym, dlaczego sama czarna herbata jest w stanie poprawić  samopoczucie wspominaliśmy już we wpisie Herbata na dobry nastrój.

Udostępnij ten wpis Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Powiązane wpisy