Niebieska herbata – co trzeba wiedzieć o herbacie Oolong?

Niebieska herbata – co trzeba wiedzieć o herbacie Oolong?

Herbata Oolong, często nazywana też niebieską otrzymywana jest z liści krzewu herbacianego Camellia Sinensis. Jej odmienność wynika z niezwykłego  sposobu postępowania z liśćmi herbacianymi po zbiorze.  Liście poddaje się częściowej fermentacji (półfermentacji) i pozostawia na słońcu do częściowego zwiędnięcia, następnie wkłada do wiklinowych koszy i potrząsa. Fakt, że liście w skutek potrząsania ocierają się o siebie ułatwia proces fermentacji.

 

Fermentacja trwa do chwili, gdy listki herbaty nabiorą charakterystycznej  barwy i jest przerywana przez podgrzanie liści do temperatury 250 stopni Celsjusza.

Jakiego koloru jest niebieska herbata?

Pytanie wcale nie jest głupie! Nie spodziewajcie się, że w puszcze z herbatą Oolong zobaczycie  listki koloru bławatka. Chińczycy określają ją mianem Qing, co oznacza kolor między morzem a niebem.

Pamiętajcie też, że pochodzące z różnych regionów   herbaty Oolong  mogą znacznie różnić się między sobą  smakiem i wyglądem ze względu na  odmianę,różny stopień fermentacji  oraz sposób skręcania i formowania listków.

Co oznacza nazwa Oolong?

Oolong to po chińsku “Czarny smok”. Z herbatą tą związana jest bowiem legenda.

Książę smoków, Czarny Smok za swoje winy został skazany na uwięzienie w małym jeziorze. Nastała wielka susza i jeziorko zaczęło wysychać. Czarny Smok był już bliski śmierci, gdy pojawiła się piękna dziewczyna z pobliskiej wsi. Dziewczynie zrobiło się żal umierającego smoka i używając resztek zapasów wody nagromadzonych we wsi przywróciła go do życia. Smok odzyskał zdrowie, a niedługo później w wiosce zapanowała zaraza. Wszyscy zachorowali (łącznie z piękną dziewczyną), a smok wdzięczny za ratunek, postanowił oddać własne życie, żeby uzdrowić mieszkańców. Konając wypluł z siebie smoczą perlę, z której wyrósł pierwszy krzak Oolonga. Napar z liści tej cudownej herbaty uzdrowił wszystkich mieszkańców wioski.

Co łączy więc wszystkie herbaty Oolong ? Właściwości zdrowotne!

Badania naukowe udowodniły, że herbata Oolong:

 • Obniża poziom cholesterolu i normalizuje gospodarkę lipidową.
 • Obniża ciśnienie krwi i poprawia funkcje naczyń krwionośnych
 • Reguluje poziom cukru i insuliny we krwi. Preparaty na bazie herbaty oolong wspomagają leczenie cukrzycy typu drugiego.
 • Wpływa korzystnie na kondycję skóry. Zapobiega powstawaniu wyprysków . Zawiera substancje o działaniu antyalergicznym, co pomaga zwalczać również zmiany skórne związane z alergiami oraz leczyć atopowe zapalenie skóry.
 • Ma działanie odchudzające. Wynika to ze zdolności do hamowania procesu aktywności lipazy trzustkowej oraz zmniejszania aktywność syntezy kwasów tłuszczowych w wątrobie. Oba procesy skutkują mniejszym wchłanianiem tłuszczów przyjmowanych w pożywieniu.
 • Dzięki obecności wielu antyoksydantów zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory.
 • Poprawia pracę układu pokarmowego ponieważ reguluje florę bakteryjną w jelitach.
 • Dodatnio wpływa na mineralizację kości i zębów – zapobiega osteoporozie.
 • Wzmacnia odporność organizmu.
 • Ma działanie antyseptyczne. Hamuje wzrost bakterii Helicobacter pylori, będących najczęstszą przyczyną choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy

 

 

Udostępnij ten wpis Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Powiązane wpisy