Nollaig na mBan- Boże Narodzenie kobiet

Nollaig na mBan- Boże Narodzenie kobiet

W Irlandii Święto Trzech Króli zwane jest  Little Christmas, irl. Nollaig Bheag (dosł. „Małe Boże Narodzenie”) .W tym dniu  tradycyjnie kończy w Irlandii dwunastodniowy okres świętowania Bożego Narodzenia. Tego dnia rozbiera się choinkę i chowa wszystkie ozdoby świąteczne do przechowania na następny rok.

Nazwa Little Christmas może wiązać się z faktem, iż do czasu przyjęcia kalendarza gregoriańskiego Boże Narodzenie obchodzono w dzień obecnie wypadający 6 stycznia.

Istnieje jednak o wiele  ciekawsza hipoteza – święto Trzech Króli po chrystianizacji Irlandii zastąpiło prastare celtyckie święto ku czci Trzech Bogiń. Uprawdopodabnia ją fakt, że święto przypadające 6 stycznia określane jest również często w Irlandii mianem Women’s Christmas lub po irlandzku Nollaig na mBan (dosłownie „Boże Narodzenie Kobiet”). Zgodnie z tradycją mężczyźni przejmują od swoich żon na ten jeden dzień obowiązki domowe, dając im okazję do odpoczynku. Kobiety zaś spotykają się we własnym gronie w domach prywatnych albo w pubach i restauracjach. Podczas gdy w Boże Narodzenie na stołach królowało menu dostosowane do męskiego gustu – tłuste mięsiwa i szkocka, w czasie Nollaig na mBan spożywa się wino, słodycze, lekkie przekąski i oczywiście najlepszej jakości herbatę.

 

 

Udostępnij ten wpis Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Powiązane wpisy