Picie herbaty, a data ważności suszu

Picie herbaty, a data ważności suszu

Czy herbata może być przeterminowana?

Często zadajemy pytania o właściwości herbaty, sposób jej produkcji i walory smakowe. A zastanawialiście się kiedyś co oznacza data przydatności  suszu na opakowaniu herbaty? Czy herbatę można pić po terminie? Za nim odpowiemy na te pytania, zapoznajmy się z niektórymi pojęciami.

Należy spożyć do..

Jeśli widzimy taki napis na opakowaniu tzn., że producent informuje nas, aby po przekroczeniu daty ważności nie konsumować danego produktu i dotyczy ona wyrobów mniej trwałych takich jak np. mleko czy mięso.

Najlepiej spożyć przed..

W tej sytuacji producent sugeruje nam okres, w którym powinniśmy skonsumować produkt, aby zachował jak najlepszą jakość, jednak nie ma to nic wspólnego z bezpieczeństwem jedzenia.

21733514_1462220510480573_1090230035_o

A co z herbatą? Jak długo pozostaje dobra do spożycia?

Mamy dobre wieści. Jeśli herbata jest odpowiednio szczelnie przechowywana z dala od powietrza, światła i wilgoci to nie zepsuje się nigdy. Jedyne co może się stać, to stopniowa utrata smaku w miar upływu czasu. Dlatego wiele herbat uprawiamy sezonowo, aby uzyskać jak najlepsza jakość suszu.

O czym powinniśmy pamiętać?

Im większy liść i ściślej zwinięta herbata (np. Oolong), tym susz dłużej utrzymuje się świeży. Do mniejszych i łamanych liście latwiej dostaje się powietrze, co nieznacznie wpływa na jakość herbaty.

white-magic-stozek-100g (1) Jak przechowywać herbatę?

Przede wszystkim herbata musi unikać wilgoci, dużych temperatur, światła oraz różnych intensywnych aromatów, które może wchłonąć. Każdy  z wymienionych czynników może zmniejszyć jakość liści.

Już od ocznego średniowiecza w Chinach nauczono przechowywać herbatę ta, aby stopniowo nabierała aromatu. Dawniej herbata przywożona przez chińczyków do Rosji, docierała do konsumenta nawet po upływie roku od dnia zbierania liści, a działo się ta ze względu na bardzo powolny transport. Często transportowano herbatę np. konno co było bardzo czasochłonne. Mimo wszystko herbata była bardzo ceniona na ryku światowym.

Transporting_tea_in_chests_for_export_(NYPL_Hades-2359219-4043575)

 

Reasumując herbata nie może się przeterminować! Brzmi niewiarygodnie prawda? Jednak to prawda! Przeterminowanej herbaty nie dostaniecie nigdzie w sklepie, ale możecie spokojnie nabyć wszystkie opakowania herbat, których data ważności jest bliska. Ze względów prawnych data ważności na opakowaniach herbat jest obligatoryjna.

 

 

Udostępnij ten wpis Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Powiązane wpisy