Poya Day – czyli Księżyc w pełni

Poya Day – czyli Księżyc w pełni

Czym jest Poya Day?

To nazwa buddyjskiego święta księżycowego “Uposatha”, które na Sri Lance obchodzone jest co miesiąc, gdy księżyc jest w pełni. Oznacza to, że przeważnie jest obchodzone raz w miesiącu. Jednakże czasem zdarza się tak, że w ciągu roku obchodzi się Poya Day dwukrotnie, a zależy to od kalendarza księżycowego. Jeśli według kalendarza wypada dodatkowe święto dodaje się do niego nazwę „Adhi”.

Twin_Miracle.2

Jak się świętuje Poya Day?

Wszystkie Dni Poya są uznawane przez rząd Sri lanki za święta państwowe i są wolne od pracy. Wszyscy  buddyści poddaj się medytacji i refleksji głównie nad pięcioma przykazaniami buddyzmu. Te pięć przykazań ma powstrzymać się od: krzywdzenia istot żywych, przestępstw seksualnych, kradzieży lub oszustwa oraz nadużywania narkotyków, czy alkoholu.

Co kraj to obyczaj

W Polsce pełnia księżyca kojarzy się nam głównie z astrologicznymi obserwacjami i legendami o wilkach. Na Sri Lance ma to znacznie głębsze i duchowe znaczenie. Basilur także celebruje to święto i dlatego w naszym sklepie cyklicznie pojawiają się promocje na hasło Full Moon. Następny Poya Day wypada już 3 listopada. Śledźcie nas uważnie razem z kolekcją Orientalną, który jest dedykowana właśnie Księżycowi!

poya day

 

 

Udostępnij ten wpis Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Powiązane wpisy