Rumianek dla zdrowia, urody i… relaksu!

Rumianek dla zdrowia, urody i… relaksu!

Rumianek (Chamomilla recutita) to roślina  o charakterystycznych kwiatach rosnąca niemal na całym świecie.  Tradycja stosowania rumianku w ziołolecznictwie sięga czasów najdawniejszych. Starożytni Egipcjanie uważali rumianek za dar Ra, boga Słońca i leczyli za jego pomocą oparzenia słoneczne. Dioskurides w „De Materia Medica” zalecał go jako środek na ból brzucha. Hildegarda z Bingen jako pierwsza dostrzegła także uspokajające działanie tej leczniczej rośliny.

 

W medycynie tradycyjnej  uchodził za panaceum Rzeczywiście pomaga na wiele dolegliwości . Ma działanie antybakteryjne, a także rozkurczowe i łagodzące, więc był stosowany jako środek na trudno gojące się rany i oparzenia, problemy trawienne i kolki niemowlęce, a także zapalenie spojówek. Naparem z rumianku rozjaśniono także włosy  a przestudzony  stosowano jako tonik do przemywania cery.

Dziś wiemy, że kwiaty rumianku zawierają olejek eteryczny o wyjątkowych właściwościach leczniczych. W jego składzie znajdziemy  między innymi działający przeciwalergicznie chamazulen, a także alfa-bisabolol  o  działaniu łagodzącym problemy skórne,flawonoidy, spiroeter,  apigeniny ,fenolokwasy, fitosterole, poliacetyleny, garbniki katechinowe, gorycze, związki kumarynowe i śluzowe, cholinę, witaminę C oraz witaminę B.

Kwiatowy relaks

Napar z rumianku kojarzy się wam tylko „aptecznie”? Niesłusznie. Okazuje się, że herbatka rumiankowa przydaje się nie tylko przy problemach trawiennych. Kumaryna to  przecież związek występujący w kojarzących się o wiele milej roślinach – lawendzie, melisie  i cynamonie. Poprawia nastrój, pomaga się zrelaksować i wyciszyć. Apigeniny natomiast  w badaniach klinicznych wykazują nawet silne działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne.
Dlatego nie dziwicie się widząc rumianek w składzie  mieszanki Basilur  Virgin Nature Calm Down

 

Udostępnij ten wpis Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Powiązane wpisy