Sri Lanka, kilka ciekawostek

Sri Lanka, kilka ciekawostek

Wybraliście już miejsce na urlop?

Basilur podpowiada!

Ciekawostki o Sri Lance pomogą Wam dokonać wyboru!

#1

Nowy Rok na Sri Lance jest świętowany 13 kwietnia. Syngaleski Nowy Rok jest świętem państwowym. Jest silnie związany z ruchem słońca i oznacza koniec zbiorów oraz wiosny. Sri Lanka świętuje Nowy Rok urządzając tradycyjne zabawy jak np. wyścigi słoni. Oprócz licznych rozrywek obowiązkowa jest wizyta w Świątyni Buddy oraz złożenie ofiary ze świeżych kwiatów.  Podczas święta mężczyźni degustują Arak – czyli aromatyczny azjatycki napój alkoholowy, który w Europie można porównać do Whisky. Nowy Rok jest świętem bardzo rodzinnym, odwiedza się wtedy sąsiadów i składa im życzenia. Przez kilka dni na Sri Lance zamknięte są sklepy i restauracje, aby każdy znalazł czas na świętowanie i złożenie życzeń: Subbe Alutt Aurudak Wewa…

#2

Transport. Na Sri Lance najbardziej popularnym środkiem transportu są autobusy i tuk tuki.  Kierowcy jeżdżą brawurowo, jednak jest to najlepszy sposób na szybką komunikację. Niesamowite jest to, że mimo ogromnego ruchu różnych pojazdów na drodze oraz sporej ilości ludzi, autobusy jeżdżąc slalomem, pokonują błyskawiczne kolejne kilometry. Żaden kierowca nie przejmuje się ograniczeniem prędkości. Praktycznie coś takiego nawet nie istnieje w mentalności kierowców na Cejlonie.  Pierwsza jazda autobusem lub tuk tukiem, może przyprawić Was o dreszcze, jednak jest to niezapomniana przygoda! Sami mieliśmy okazję przeżyć taki rajd, gdy rok temu odwiedzaliśmy Colombo. Niech nie zmyli Was też wygląd autobusów. Mimo że są dość “oldschoolowe” na sri lańskiej drodze jest mniej wypadków niż chociażby w Polsce.

 

#3

Rice&Curry. Na Sri Lance główną potrawą jest curry. Znajdziecie tam kilka rodzajów: z patata, czosnkowe, z grochu i wołowe. Curry jest dodatkiem do każdego posiłku, nawet do śniadania. Co ciekawe, Lankijczycy uważają, że jedzenie palcami prawej dłoni wydobywa z posiłku prawdziwe aromaty. Oprócz ryżu popularne są także placki, oczywiście na ostro. Koniecznie spróbujcie także krewetek, kalmarów, czy innych owoców morza.

#4

Nuwara Elija. Czyli raj dla herbaciarzy. W Nuwarze znajdują się słynne pola herbaciane, gdzie można spotkać popularne “zbieraczki”. Żeby podziwiać te krajobrazy, musicie pokonać wiele kilometrów krętej drogi w górę. Widoki, które zobaczycie na szczycie na pewno zrobią na Was wrażenie. Co tu więcej mówić, po prostu musicie to zobaczyć!

Udostępnij ten wpis Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Powiązane wpisy