Kto rządzi na Sri Lance?
Lubicie sprawy polityczne?
Podobno najlepiej dyskutuje się o polityce przy herbatce “z prądem”. Postanowiliśmy jednak zaryzykować i zrobić to przy bezprocentowym Basilur!
Na Sri Lance obecnie rządy sprawują dwa ugrupowania, które posiadają większość parlamentarną. Jest to Zjednoczona Partia Narodowa oraz Zjednoczony Sojusz Ludowy na rzecz Wolności. Pierwszej partii przewodniczy Ranil Wickremesingh obecny premier Sri Lanki, a liderem drugiej – rezydent kraju czyli Mahinda Radźapaks. Na Cejlonie mam do czynienia z systemem pół-prezydenckim. Prezydent jest wybierany w wyborach prezydenckich, odpowiada za politykę wewnętrzną i zagraniczną państwa oraz powołuje i odwołuje premiera. Obecny rząd jest wynikiem wyborów demokratycznych, które odbyły się w 2015 r. Co ciekawe, aktualny prezydent wygrał ze swoim rywalem jedynie przewagą 4%. Poprzednią głową państwa był Mahind Radźapaksy i rządził Sri Lanką 10 lat.
Rząd Siriseny nie spełnił wszystkich obietnic przedwyborczych takich jak mi.in. uporanie się z korupcją, ale jest lepiej odbierany przez państwa zachodnie niż poprzedni prezydent. Za jego kadencji Unia Europejska przyznała ponownie Sri Lance status beneficjenta GPS+. Dzięki temu zostały zlikwidowane cła dla ponad 66% taryf celnych UE co jest dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców chcących handlować z krajami Wspólnoty jak i dla samej gospodarki Sri Lanki. Rząd Siriseny aktualnie realizuje program naprawczy, udało mu się także uzyskać kredyt od Międzynarodowego Funduszu Walutowego na wykup zadłużenia.
Mimo że obecna władza wydaje się być lepsza niż poprzednia, to w ostatnich lokalnych wyborach aktualnie rządząca koalicja została uplasowana na ostatnim miejscu. Największe poparcie zdobyła partia poprzedniego prezydenta Mahinda Radźapaksa. Sri Lanka nadal znajduje się w trakcie przemiany gospodarczej jak i politycznej bo długoletniej krwawej wojnie i jest podatna na wewnętrzne niestabilności. Mamy nadzieje, że walki polityczne jak i etniczno – religijne w tym kraju ponownie nie odżyją.