Szałwia – cudowne ziele

Szałwia – cudowne ziele

O tym, że szałwia (Salvia officinalis) jest rośliną leczniczą wiedzą chyba wszyscy. Jednak niewiele osób ma świadomość, że jej zastosowanie nie ogranicza się do leczenia stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Szałwia to prawdziwe panaceum o właściwościach docenianych już w starożytności. Nie bez powodu jej łacińska nazwa pochodzi od słowa „salvus” oznaczającego „zdrowy”.

Szałwia w tradycyjnej medycynie

Właściwości tej rośliny jako pierwsi dostrzegli starożytni Grecy. W średniowieczu jednak zaczęto traktować ją jako cudowne lekarstwo. Karol Wielki nakazał uprawianie szałwii każdemu posiadaczowi ogrodu. Przedsawiciele szkoły medycznej z Salerno uważali nawet, że szałwia chroni przed śmiercią

Szałwia ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i łagodzące, ale także korzystnie wpływa na psychikę usuwając zmęczenie  zwiększając zdolność koncentracji i kojąc nerwy.   W  medycynie  naturalnej stosowano ją jako remedium na trudno gojące się rany, problemy żołądkowe oraz dolegliwości kobiece (działa rozkurczowo, więc łagodzi bolesne miesiączki) Była też jednym z pierwszych naturalnych środków przeciw nadmiernej potliwości.

 

Co mówią naukowcy?

Olejek szałwiowy zawiera: tujon, 1,8 cyneol, kamforę. W mniejszych ilościach występują pinen, kamfen, limonen, linalol, borneol, octan bornylu, humulen, kariofilen i wiridiflorol. Skład chemiczny olejku może się nieco różnić, zależnie od terminu zbioru surowca i miejsca uprawy.

Szałwia kojarzy się Wam z zapachem apteki? Nie potrzebnie W mieszance Virgin Nature  Calm Down smakuje i pachnie naprawdę dobrze.

Udostępnij ten wpis Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Powiązane wpisy