Tymianek – lek dla nieśmiałych?

Tymianek – lek dla nieśmiałych?

Thymus vulgaris czyli tymianek pospolity to jedna z najstarszych roślin leczniczych.

187px-Thymus_vulgaris_-_Köhler–s_Medizinal-Pflanzen-271

 

Nazwa zioła pochodzi z greckiego thýmon, co oznacza męstwo, odwagę. Czy tymianek był lekiem dla nieśmiałych?

Tymianek jest nam powszechnie znany przede wszystkim jako przyprawa i to właśnie do kuchni najczęściej ograniczamy jego użycie. A jak to było dawniej?

Okazuje się, że tymianek ma znacznie starszy rodowód niż może nam się wydawać. Używany był z powodzeniem już w starożytnym Egipcie do balsamowania zwłok, natomiast Grecy używali go jako kadzidła. W różne rejony Europy dotarł prawdopodobnie dzięki Rzymianom. Ciekawostkę stanowi fakt, że tymianek uchodził za symbol męstwa i odwagi. Rzymscy żołnierze zażywali kąpieli w naparach z jego ziela, by dodać sobie wigoru i tężyzny fizycznej. W średniowieczu damy ofiarowywały rycerzom podarunki z haftowanymi gałązkami tymianku – miało to stanowić amulet na turnieju.

Kiedy tymianek dotarł do Polski?

Do Polski tymianek przybył za czasów królowej Bony, dzięki zakonnikom. Już wtedy miał szeroki wachlarz zastosowań. Niewiasty także zażywały w nim kąpieli – wierzyły, że jego działanie powiększy biust, a jak wiadomo, obfite biusty były wówczas bardzo pożądane. Spazmatykom i nerwowym osobom podawało się herbatę tymiankową w celach uspokajających, a tym którzy byli nieśmiali, tymianek miał dodać odwagi.

Tymianek na kaca?

Czemu nie? Napar z miodem poprawi trawienie i zniweluje nieprzyjemne skutki nadużycia alkoholu. Na pewno warto spróbować – któż nie chciałby poznać idealnego środka na niedzielnego kaca? Warto do tego dodać, że likwiduje nieświeży oddech, więc nie dość, że pomoże wyzbyć się poalkoholowego chorowania, to nasze tchnienie będzie świeże i rześkie niczym górskie powietrze. Tymianek, ze względu na jego właściwości antybakteryjne i odkażające, często dodawany jest do past do zębów i płukanek do ust.

Ziele idealne?

Wszystko wskazuje na to, że Thymus vulgaris pretenduje do miana ziela idealnego. Jest naturalnym antybiotykiem i ma działanie przeciwgrzybiczne, zapobiega wypadaniu włosów, przyspiesza krążenie w komórkach, pomaga zwalczyć suchy kaszel i bóle gardła. Nie wiadomo, jak to się rzecz ma z tym powiększaniem biustu, ale nawet jeśli nie zmieni miseczki A na miseczkę C, to wciąż zasługuje na to, by przyjrzeć mu się uważniej i to nie tylko jako składnikowi marynaty do świątecznej pieczeni.

Mamy zatem tymianek w przyprawie, olejkach eterycznych, płukankach do ust, średniowiecznych amuletach, pastach do zębów, syropach, egipskich balsamach do mumifikacji… natomiast Basilur ma Wam do zaoferowania tymianek w herbacie. A dokładniej jako dodatek w czarnej herbacie cejlońskiej. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie zdrowy tryb życia i dobry smak. W takim wydaniu tymianek nie będzie Was odpychał zbyt intensywnym zapachem, lecz nadawał unikalny posmak i aromat liściastej herbacie. Sami widzicie, że pozytywów działania tej rośliny nie sposób zliczyć, więc it’s time for thyme! 

 

kacha

 

 

 

 

 

Udostępnij ten wpis Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Powiązane wpisy