Virgin Nature – Deep Breath – podwójna moc mięty

Virgin Nature – Deep Breath – podwójna moc mięty

Herbata Virgin Nature – Deep Breath to mieszanka liści mięty pieprzowej z miętą kłosową. Zastanawiacie się dlaczego zdecydowaliśmy się użyć aż dwa gatunki mięty?

Virgin Nature – Deep Breath piramidki 20 x 1,3g

 

Mięta jedną z najstarszych roślin leczniczych znanych ludzkości. Jej łacińska nazwa ma swoje źródło w mitologii greckiej. Nimfa  Mentha swoją urodą oczarowała Hadesa. Zazdrosna o małżonka Persefona prześladowała śliczną nimfę, więc Hades chcąc chronić ukochaną przemienił Menthe  w roślinkę o intensywnym, odświeżającym zapachu.  Na świecie występuje ponad 40 gatunków mięty.Wszystkie  gatunki korzystnie wpływają na układ pokarmowy i stanowią remedium na rozmaite problemy trawienne. Zawarte w liściach mięty substancje czynne wspierają działanie wątroby i pobudzają wydzielanie żółci, dzięki czemu ułatwiają trawienie tłuszczu. Działają też rozkurczowo  na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.  Występują jednak między nimi pewne warte odnotowania różnice.

Mięta pieprzowa (Mentha piperita ) nazywana jest także miętą lekarską. Występuje powszechnie w Europie. Od XVII wieku stała się gatunkiem uprawnym. Pozyskiwany z niej olejek eteryczny zawiera bowiem większą niż w przypadku innych gatunków mięty  ilość mentolu. Większa zawartość mentolu oznacza nie tylko silniejsze działanie rozkurczowe, ale też działanie antybakteryjne.  Badania naukowe wykazały, że olejek pozyskiwany z mięty pieprzowej radzi sobie nawet z bakteriami gronkowca, które są częstą przyczyną anginy i innych poważnych chorób układu oddechowego. Z powodu wyższej zawartości mentolu mięta pieprzowa cechuje się jednak dość ostrym smakiem.

Mięta kłosowa (Mentha spicata) zwana też niekiedy miętą zieloną  lub miętą marokańską występuje naturalnie  w Północnej Afryce, krajach śródziemnomorskich oraz na  Bałkanach. Zawiera mniej mentolu niż mięta pieprzowa co sprawia, że jej smak jest delikatniejszy i słodszy, a aromat bardziej roślinny. To właśnie mięta kłosowa używana jest do przyrządzania słynnej herbaty Maghrebi, którą opisywaliśmy już na blogu: Przepis na herbatę marokańską. Mięta kłosowa wykazuje także działanie uspokajające i antystresowe.

Dzięki połączeniu tych dwóch rodzajów mięty w herbacie Virgin Nature – Deep Breath możecie nie tylko cieszyć się doskonale zbalansowanym  odświeżającym miętowym smakiem, ale także odetchnąć głęboko  zarówno w sensie dosłownym jak i metaforycznym.
Udostępnij ten wpis Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Powiązane wpisy