10 i 11 maja: Wesak i Pełnia Księżyca na Sri Lance

10 i 11 maja: Wesak i Pełnia Księżyca na Sri Lance

Wesak to najważniejszy dzień w roku, który świętują buddyści na całym świecie. Święto ma upamiętniać najważniejsze wydarzenia w życiu Buddy.

Oprócz Sri Lanki wiele Azjatów w Indiach, Japonii, Singapurze i Tajwanie celebruje to święto. Na Sri Lance  organizowanych jest wiele wydarzeń religijnych. Jednym z nich jest Dansalas. Można wtedy częstować się lokalnym smażonym jedzeniem, pić kawę oraz oczywiście herbatę! A wszystko to dzieje się na cejlońskich ulicach.

 

Sri Lankan Buddhists offer prayers at a Buddhist temple, to commemorate the birth, enlightenment and the demise of Lord Buddha in Colombo, Sri Lanka, Tuesday, May 1, 2007. "Vesak," the full moon day in the month of May, is commemorated every year as Buddha Poornima. (AP Photo/Gemunu Amarasinghe)

  Kolombo 

To także ważny dzień dla buddyjskich świątyń, do których napływają turyści oraz pielgrzymi z całego kraju. W ramach kultu w świątyniach składane są kwiaty, zapalne świece oraz kadzidła. Buddyści ubierają białe sukienki i spędzają niekiedy cały dzień na modlitwie w tym świętym miejscu. Tym sposobem postępują zgodnie z naukami Buddy i pokazują swoje poszanowanie tradycji.

 

W tym dniu, na wyspie znajdzie się także szereg atrakcji nawet dla laików:

  • Oświetlone Colombo. W stolicy Sri Lanki odbywa się pokaz ogromnych  iluminacji świetlnych. Latarnie, które świecą wykonane są z kolorowego papiery i ustawiane na bambusowych ramkach.
  • Zwiedzanie świątyni  Raja Maha Vihara, która znajduje się około 10 mil od stolicy. To co przyciąga w tym miejscu liczną ludność to pomnik Buddy, a także wiele obrazów przedstawiających różne sceny życia. Dzieła zostały namalowane przez lokalnego stwórce, a sama świątynia jest kolebką historii Buddyzmu na Sri Lance.
  • Muzeum Narodowe w Kandy. Położone w sercu Sri Lanki, przedstawia historię miasta z XVIII i XVIIII wieku, kiedy to Kandy było jeszcze potężną częścią Królestwa. W dodatku Świątynia jest częścią Pałacu Królewskiego i sąsiaduje ze słynną świątynią Zęba.

wesak-2017-logo

 

Święto Wesak  jest obchodzone na całym świecie i uznane przez ONZ jako międzynarodowe wydarzenie. Oprócz narodzin Buddy  Lankijczycy świętują także pełnie księżyca A wy śledziliście wczoraj wydarzenia na Sri Lance przy naszej księżycowej kolekcji Moon? Basilur Tea Poland z uwagą śledzi świąteczne obchody i z tej okazji w naszym sklepie internetowym dostępny jest kod promocyjny – 17% na zakupy, który możecie wykorzystać do końca dzisiejszego dnia!

 

white-moon-w-puszce-100g

Udostępnij ten wpis Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Powiązane wpisy