Zwykły Earl Grey to dla Was za mało? Pokochacie wersję z tymi dodatkami.

Zwykły Earl Grey to dla Was za mało? Pokochacie wersję z tymi dodatkami.

O  czarnej herbacie z dodatkiem olejku eterycznego z bergamotki, której nazwa pochodzi od nazwiska premiera wielkiej Brytanii, Earla (hrabiego)Charlesa Grey’a wielokrotnie wspominaliśmy na tym blogu. Znudziła  się Wam angielska  klasyka? Spróbujcie wyjątkowej czarnej herbaty cejlońskiej aromatyzowanej olejkiem bergamotki z dodatkiem chabru, nagietka, szafranu, mango, ananasa, z cynamonu i wanilii.

Dodatki nie tylko oszałamiają smakiem, ale mają też działanie lecznicze, które sprawia, że jest to herbata idealna na jesień i zimę.

Chaber

Niebieskie płatki chabru sprawią, że filiżanka z herbatą będzie wyglądać bardzo efektownie. Ten popularny w całej Europie polny kwiat jest jednak także rośliną leczniczą. Okazuje się, że za działanie lecznicze odpowiadają te same związki, któremu zawdzięczamy piękny  kolor płatków –  glikozydy antocyjanowe. Mają one silne działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Pomagają zwłaszcza w chorobach nerek i problemach trawiennych.

Nagietek

Nagietek Calendula officinalis  to nie tylko ozdoba ogrodu i balkonu, ale także ceniona roślina lecznicza.  Lecznicze działanie nagietka działanie zawdzięczamy w dużej mierze specyficznym dla tej rośliny związkom – strerolom zwanym calendula.   Nagietkowa herbatka  pomaga przy problemach z żołądkiem (nieżyty, wrzody) czy po zapaleniu wątroby. Łagodnie uspokaja i obniża ciśnienie krwi. Jako delikatny środek rozkurczowy sprawdza się  bólach menstruacyjnych

Szafran

Szafran jest najdroższą przyprawą świata. Pozyskuje się ją bowiem z wysuszonych słupków gatunku krokusa Crocus sativus , a dokładniej z czerwonych  znamion znajdujących się na słupku każdego z kwiatów. Do uzyskania jednego  kilograma przyprawy potrzeba ponad 150 000  znamion kwiatu!

Szafran uważany był za panaceum już  w czasach antycznych- jego działanie opisywali  wielcy starożytni lekarze: Hipokrates, Pliniusz Starszy i Galen.
Szafran był wtedy stosowany jako środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy  oraz rozkurczowy. Uważano także, że pomaga w przypadku melancholii Był także składnikiem wielu odtrutek. Paracelus, wielki lekarz epoki Renesansu sądził, że szafran leczy żółtaczkę.  Powszechnie wierzono też, że szafran jest afrodyzjakiem –  podobno Kleopatra kąpała się w mleku z szafranem, aby zwiększyć intensywność czekających ją miłosnych doznań.

 Współczesna nauka także dostrzegła lecznicze właściwości szafranu. Wiadomo, że  związkami , którym je zawdzięczamy są: należący do grupy karetenoidów krocyna, jej prekursor krocetyna  oraz należący do glukozydów safranal   Trwają obecnie badania kliniczne dotyczącej zastosowania szafranu  w leczeniu nowotworów. Wykazano także że chroni przed miażdżycą.  Starożytni mieli racje uważając szafran za afrodyzjak – współczesne badania wykazały, że poprawia funkcje seksualne oraz płodność mężczyzn. Z kolei w przypadku kobiet  pomaga przy PMS. Najbardziej obiecujące są jednak badania dotyczące zastosowaniu szafranu jako naturalnego środka   przeciwdepresyjnego i przeciwlękowego.  W próbach klinicznych wykazano, że w stanach łagodnej depresji kapsułki z szafranem działają na równi z lekami przeciwdepresyjnymi.  Mechanizm ich  działania opiera się na tym kroacyna blokuje wychwyt zwrotny dopaminy zaś safranal – serotoniny. Dopamina i seratonina to dwa neuroprzekaźniki odpowiedzialne za odczuwanie szczęścia.

Wanilia

Wanilia to roślina pochodząca z Meksyku,  blisko spokrewniona ze storczykami.

Wanilię uprawiali już Aztekowie  –  o jej wartości świadczy fakt, że była częścią daniny należnej władcy . Była też uważana za afrodyzjak. Po dziś dzień kobiety w Ameryce Południowej podają mężczyźnie, w którym chcą wzbudzić miłość czekoladę z laską wanilii. Do Europy wanilia  dotarła dzięki konkwistadorom. Hiszpanie przyczynili się do rozprzestrzenienia jej upraw w innych rejonach świata o sprzyjającym klimacie .  Niegdyś wierzono, że wanilia wzmacnia serce, odpędza troski oraz dodaje sił.

Substancją odpowiedzialną za zapach wanilii  jest aldehyd 4-hydroksy-3-metoksybenzoesowy, nazywany waniliną. Ponadto w wanilii występuje  aldehyd p-hydroksybenzoesowy, , aldehyd anyżowy oraz  związki żywicowe.

Cynamon

Cynamon jest jedną z najstarszych przypraw korzennych.   Uzyskiwany jest z kory cynamonowca cejlońskiego (Cinnamomum zeylanicum Blume) jTo wiecznie zielone  drzeweo z rodziny wawrzynowatych (Lauraceae) występuje przede wszystkim na Cejlonie (Sri Lanka), Seszelach, Madagaskarze i Mauritiusie.

Cynamon korzystnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, działa przeciwbólowo, poprawia nastrój, pomaga  też w problemach trawiennych. Jego działanie zawdzięczamy olejkowi eterycznemu w skład którego wchodzą: . Zawiera aldehyd cynamonowy (65-75%), eugenol (około 10%), a także kariofilen, kwas cynamonowy, linalol.

 

Nie możemy jednak zapomnieć o działaniu leczniczym samego olejku z bergamotki. Przeczytajcie:

Niezwykły podarunek, czyli legendy herbacie Earl Grey

 

 

 

Udostępnij ten wpis Facebook Twitter Pinterest Google Plus StumbleUpon Reddit RSS Email

Powiązane wpisy